בניית אסטרטגיה וקונצפט
בניית אסטרטגיה וקונצפט

מיתוג מחדש – מה זה בדיוק אומר? יש לכם עסק שהקמתם לפני שנים רבות, והוא מבוסס, אבל אינו מושך אליו הרבה לקוחות כפי רצונכם? או לחילופין, הקמתם עסק חדש אבל אתם ממש לא מצליחים להגיע ללקוחות בתחום שלכם, והעסק מדשדש במקום. יכול להיות שאתם חשים מיושנים, וכבר ממש לא מתחברים ללוגו הקיים שלכם. במקרים כאלו ואחרים, יתכן מאוד שהגיע הזמן לשינוי. למיתוג מחדש. מה המשמעות של מיתוג מחדש? המשמעות של מיתוג מחדש עבור העסק היא למעשה מיתוג אישי חדש, החלפה של הלוגו והשפה הגרפית של העסק, במקרה שהעסק כבר מבוסס ומוכר באותו שם או שפה עיצובית מסויימת, לפעמים לא כדאי לשנות לגמרי את כל המיתוג, אלא רצוי רק לשדרג ולשפר.מדובר במהלך מקיף, שיש לו השפעה על רבדים רבים בעסק, ועל האופן בו הלקוחות תופסים אותו, ולכן חשוב לבצע אותו בצורה נבונה.
מבין כל צורות התקשורת הלא מילוליות, צבע הוא אחד הכלים המיידיים להעברת מסר ומשמעות. הצבע מזמן למוחנו עולם שלם של ריחות, צלילים ותחושות – הוא מגרה את כל החושים ופועל בשיתוף עמם, הוא מסמל רעיונות אבסטרקטיים ומחשבות, מזכיר לנו זמן ומקום אחרים, ויוצר אצלנו תגובה אסתטית או רגשית.
אז מה זה קונספט בכלל? קונספט זה עיצוב, לא? נתקלתי בשאלה הזו כ"כ הרבה פעמים, עד שהיא החלה להתחנן להסבר כתוב. המילה הזו יכולה להיות מאוד מבלבלת, ובאופן מוצדק – משום שאנשים רבים עושים בה שימוש לא מדויק (הופה! וזה גם מתחרז). לתשובה לשאלה הנ"ל, קונספט הוא לא עיצוב גרפי – קונספט הוא הרעיון המרכזי העומד מאחורי העיצוב, ותפקידו לגרום לאדם המתבונן להבין מסר ברור. על הקונספט להעביר רגש, דעה, מידע ואולי אף ליצור דיאלוג. עליו ליצור תובנה. הפירוש המילולי של המילה קונספט הוא תפיסה, אך מאחורי הפירוש הפשוט עומד עולם ומלואו – עולם המכיל רעיונות ומסרים רבים אשר מתומצתים לכדי הבנה אחת אסטרטגית ובסיסית. אל תבלבלו קונספט עם סלוגן. הסלוגן נגזר מהקונספט. הסלוגן עוזר לצופה לתפוס את הקונספט – הפירוש המילולי של המילה קונספט הוא תפיסה, אך מאחורי הפירוש הפשוט עומד עולם ומלואו – עולם המכיל רעיונות ומסרים רבים אשר מתומצתים לכדי הבנה אחת אסטרטגית ובסיסית. דוגמה לקונספט מבוסס דעה ושואב השראה ולדוגמה, "ללא התפתחות המודל המדעי ביוון העתיקה הטכנולוגיה בימינו הייתה במצב בכי רע" (ובקיצור – "ללא יוון העתיקה אבוי לעולם המודרני") הוא רעיון מרכזי מבוסס דעה, ואפשר להמחיש אותו באמצעות עיצוב שלוקח השראה מסגנון יוון העתיקה